FacebookTwitter

MARKAFONİ

Türkiye’nin eylül 2008 de kurulan lider özel alışveriş klübü markafoni her hafta müşterilerine %90‘a varan indirimler sunuyor. markafoni mayıs 2009 da brandsexclusive.com.au ile Avusturalya da lider özel alışveris sitesi ile uluslarası düzeyde bir genişleme başlattı. Firma Kuzey Kore’de özel alışveriş sitesi Brandmarka ve Yunanistan’da ise Brandsgalaxy adında özel alışveriş sitelerini kurdu.

Test Süreci 

Google analytics yardımı ile, markafoni'nin dönüşüm oranlarının varolan sayfalarında çok düşük olduğunu keşfedildi. markafoni'nin ajansı SEM dinamik içerikli yeni bir dizayn ve bu yeni dizaynı original sayfa karşısında test etmeyi önerdi. SEM orijinal sayfanın kullanıcılara tam anlamıyla markafoni'nin ne önerdiğini bilgilendirmekte yetersiz olduğunu düşünüyordu. Başka bir deyişle, hedef sayfa markafoni'nin marka kapsamını ve kullanıcılara sağladığı olanakları açıkça yansıtmıyordu. SEM öncelikle; dinamik indirimleri, marka görsellerini ve metinleri içeren yeni içerikle yeni bir hedef sayfa dizaynı sundu. Önceki üyelik işlem methodu olarak kullanıcılara mail ile üyelik talebi gönderilmesi gerekiyordu, SEM yeni sayfada ise tam bir üyelik formu oluşturup önerdi. Sonra değişikliklerin etkisini ölçümleyebilmek için, Google Website Optimizer kullanılarak çok değişkenli testleri gerçekleştirildi.

Ölçüm süreci

Testin başlangıç evresinden sonra, Google Analytics ve Google Website Optimizer'dan gelen veriler temel alınarak test alternatifleri takip edildi. Google Website Optimizer testlerinin tamamlanması 14 günü aldı ve alternatif tasarımının, orijinal sayfa tasarımından %275 daha iyi sonuç verdiği ortaya çıktı. Yeni üyelik formu metodunun ise, mail talebi gerektiren üyelik metodundan çok daha iyi sonuç verdiği markafoni ve SEM tarafından gözlemlendi.

SEM’in Google Adwords ve Dönüşüm Optimizasyonu rehberliğinde üye sayımızı ve cirolarımızı önemli olarak arttırdık . Bu artış bizi Türkiyedeki en büyük e-ticaret sitelerinden biri yaptı.
Tolga Tatari – markafoni kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi

Hedef sayfada arama sorgusuna dayanan dinamik içerik kullanımının markafoni’nin dönüşüm oranlarına pozitif etkisi olduğu yapılan testlerde kanıtlandı. SEM’in markafoni için önerilerinden bazıları şunlar; hedef sayfada özel avantajlar ve öneriler sunmak, göze çarpan görseller kullanmak, kullanıcıların arama sorgusuna dayanan dinamik içerik göstermek, güvenli sayfa kullanımı ile kullancıların güveninin tazelemek .

Google Analytics

Google Analytics, size hangi sitelerin, arama motorlarının, kelimelerin trafik getirdiğini ve ziyaretçilerinizin site ile etkileşimlerini gösteren ücretsiz bir web analizi aracıdır.

Website Optimizer

Website Optimizer, site içeriklerini test etmek için kullanılan, kullanımı kolay bir araçtır.